ANIMAL ALLIES QUALIFIER RESULTS

Pineloch Elementary Qualifier (January 14, 2017)

  • 1st Place Champion's Award - Team 8265: Bacon Builders
  • 2nd Place Champion's Award - Team 19359: Robo Raptors
  • 1st Place Core Values Award - Team 826: R.O.A.R.
  • 2nd Place Core Values Award - Team 29808: HART
  • 1st Place Robot Design Award - Team 20263: Rock Lake Robotics
  • 2nd Place Robot Design Award - Team 20978: Fire-Breathing Rubber Duckies
  • 1st Place Project Award - Team 27110: Raider Creators
  • 2nd Place Project Award - Team 29797: CORAL
  • 1st Place Robot Performance - Team 8265: Bacon Builders (Score of  196)
  • 2nd Place Robot Performance - Team 19359: Robo Raptors (Score of 111)
  • Advancing Teams: 8265, 19359, 20978, 27110, 7370

Kennedy Middle School Qualifier (January 14, 2017)

  • Champion's Award - Team 26689: Gatorbots
  • Core Values Award - Team 17122: Sophisticated Madness 
  • Robot Design Award - Team 13860: Technohorns
  • Project Award - Team 1503: Panterbots
  • Robot Performance Award - Team 26689: Gatorbots (Score of 87)
  • Advancing Teams: 26689, 24664, 13860, 1503

Bear Lake Elementary (January 14, 2017)

  • Champion's Award - Team 10240: Shark Attack
  • Core Values Award - Team 920: Lion BoTamers
  • Robot Design Award - Team 23284: Buffalo Bytes
  • Project Award - Team 4460: Top Notch Bots
  • Robot Performance Award - Team 23561: LEGO Bots (Score of 89)
  • Advancing Teams: 10240, 4460, 25311, 23284, 29404, 7060

Spressard Holland Elementary (January 14, 2017)

  • No award information available. 
  • Advancing Teams: 7636, 11626. 

Spruce Creek High School (January 14, 2017)

  • Robot Performance Award - Team 29469: Cougars (Score of 143)
  • Advancing Teams: 29469, 9811, 3939, 17472, 8904

Rochelle School of the Arts (January 21, 2017)

  • Robot Performance Award - Team 16810: Dragon Nova (Score of 170)
  • Advancing Teams 16810, 27401, 24419

Imagine Schools West Melbourne (January 21, 2017)

  • Champion's Award - Team 18285: Microbots
  • Core Values Award - Team 340: Stone Royal Gophers
  • Robot Design Award - Team 18286: Funnoying Technicians
  • Project Award - Team 8153: Robo Scorpions
  • Robot Performance Award - Team 18285: Microbots (Score of 82)
  • Advancing Teams: 18285, 340, 26684

Lockheed Martin RMS Qualifier (January 28, 2017)

  • Champion's Award - Team 9445: Fancy Fish
  • Core Values Award - Team 5581: Electrical Enchiladas
  • Robot Design Award - Team 18226: Echo Tech
  • Project Award - Team 5586: Kinetic Kittens
  • Robot Performance Award - Team 18624: Future Bot Innovators (Score of 207)
  • Advancing Teams: 9445, 18624, 18226, 5586, 1778

Viera Charter School Qualifier (January 28, 2017)

  • Champion's Award - Team 7679: Power People
  • Core Values Award - Team 30156: Team Lil' Pirates
  • Robot Design Award - Team 24325: Mythical Programmers
  • Project Award - Team 8006: Mechanical Mustangs
  • Robot Performance Award - Team 8659: Pink Panthers 1 (Score of 72)
  • Advancing Teams: 7679, 18099, 29898, 28071

4-H Qualifier at Orange County UF Extension Center (January 29, 2017)

  • Champion's Award - Team 20723: H20 Melonees
  • Core Values Award - Team 15687: Evan Legends
  • Robot Design Award - Team 9967: QuantumBots
  • Project Award - Team 21214: Starlords
  • Robot Performance Award - Team 3420: Highland Heroes (Score of 135)
  • Advancing Teams: 20723, 21214, 3420

Orangewood Christian School Qualifier (February 4, 2017)

  • Champion's Award - Team 27612: Astrobonauts
  • Core Values Award - Team 24039: Technic Ten
  • Robot Design Award - Team 732: LEGO Legends
  • Project Award - Team 12109: Statesmen
  • Robot Performance Award - Team 24375: EVA4S (Score of  80)
  • Advancing Teams: 27612, 12109, 732, 24375